Jak uszyć kieszeń z wypustką z Burdy 2013/04/101
Choć ta kieszeń z wypustką wygląda całkiem niepozornie, to jednak chęć jej uszycia zmusiła mnie do małego główkowania, bo nie do końca byłam w stanie na sucho ogarnąć opis jej szycia w gazecie. Aby go zrozumieć, wycięłam sobie zminiaturyzowaną wersję przodu z papieru i krok po kroku analizowałam i testowałam kolejne czynności, które należy wykonać (zamiast szyć, spinałam elementy szpilkami). Kieszeń uszyłam, żakiet również – możesz zobaczyć go w tym wpisie, a dla Ciebie na bazie pomniejszonej wersji materiałowej przygotowałam poradnik, z którym uszycie takiej kieszeni powinno okazać się znacznie łatwiejsze. Zapraszam do korzystania (każde zdjęcie po kliknięciu w nie możesz obejrzeć w powiększeniu).
Kieszeń z wypustką krok po kroku
1. Wytnij z materiału potrzebne elementy. Pamiętaj o zachowaniu równych zapasów szwów i przeniesieniu wszystkich nacinków – to znacznie ułatwi precyzyjne zszywanie kolejnych elementów.
2. Na części bocznej przodu zaznacz mydełkiem lub znikopisem linię, która wyznaczy górną krawędź kieszeni.
3. Teraz przenieś oznaczenie wskazujące krawędź boczną gotowej wypustki.
4. Przenieś oznaczenia także na środkowych częściach przodu. Zaznacz krawędzie boczne kieszeni, linię nasady wypustki (to ta linia niżej) i pomocniczo linię wskazującą górną krawędź wypustki i gotowej kieszeni.
5. Przygotuj teraz wypustki. Paski wypustek złóż lewą stroną do środka i zaprasuj. W odległości 7 mm (taka wartość została podana w przepisie; u mnie jest mniej) od krawędzi złożenia zaznacz mydełkiem miejsce nasady (wszycia) wypustki.
6. Ułóż wypustkę na środkowej części przodu krawędzią złożenia skierowaną w dół, tak aby linia nasady na wypustce i linia nasady na środkowej części przodu się pokrywały. Zaznacz szpilkami krawędzie boczne gotowej wypustki. Szyj dokładnie od szpilki do szpilki.
7. Natnij teraz ukośnie zapasy powyżej linii nasady wypustki aż do samego rogu (końca/początku szwu). Zawiń zapasy wypustki i środkowej części przodu pod spód (na lewą stronę przodu). Ponownie zaprasuj.
8. Worek kieszeni skierowany dnem do góry przypnij do wypustki prawą stroną do prawej. Jeśli zapasy szwów na wypustkach oraz workach kieszeni są jednakowe, krawędzie wypustki i worka powinny się pokrywać.
9. Szyj od strony środkowej części przodu, szyjąc tuż przy linii nasady wypustki (po stronie zapasów szwów). Zacznij szyć i skończ dokładnie na wysokości początku i końca szwu nasady wypustki.
10. Zawiń worek kieszeni do góry, zaprasuj, a następnie zawiń pod spód (na lewą stronę środkowej części przodu). Zaprasuj.
11. Środkową część przodu z przyszytą wypustką i workiem kieszeni ułóż na bocznej części przodu, tak aby górna i boczna krawędź gotowej wypustki pokryły się z liniami pomocniczymi na bocznej części przodu. Zepnij lub sfastryguj oba elementy poniżej linii nasady wypustki.
12. Zawiń boczny (krótszy) brzeg środkowej części przodu wzdłuż wcześniej zaznaczonej linii pomocniczej wyznaczającą jednocześnie krótszy brzeg gotowej wypustki, tak żeby dostać się do jej niewidocznej części. Jeśli masz za sobą szycie kieszeni z wypustką, być może pamiętasz, że jednym z etapów w szyciu takiej kieszeni jest zamocowanie trójkącików powstałych po rozcięciu wlotu kieszeni do wypustki. Tu, choć trójkącik wygląda nieco inaczej (zaznaczyłam to na powiększonym fragmencie zdjęcia), należy postąpić tak samo. Zszyj tak ułożone warstwy wzdłuż dłuższego z prostopadłych brzegów trójkąta (linia wskazana przez szpilkę), kończąc dokładnie na wysokości górnej krawędzi wypustki (jeśli szyjesz kieszeń wg wykroju, gotowa wypustka ma 7 mm, a więc długość szwu powinna być dokładnie taka sama).
13. Odwiń zawiniętą część przodu, a następnie podłóż pod spód fragment przodu wystający ponad wypustkę. Dopilnuj, aby krawędź zawinięcia pokrywała się z linią pomocniczą. Zepnij oba elementy, tak aby możliwe było zawinięcie dołu środkowej części przodu do góry (jak na środkowym zdjęciu). Odepnij szpilkę lub wypruj fastrygę znajdującą się pod wypustką. Zszyj środkową część przodu z częścią boczną przechodzącą w worek kieszeni dokładnie w zagłębieniu. Poprowadź szew najgłębiej jak to możliwe.
14. Połącz teraz środkową i boczną część przodu oraz zszyj worek kieszeni. W tym celu zawiń środkową część przodu i ułóż ją prawą stroną na prawej bocznej części. Zepnij szpilkami na całej długości aż do skośnego nacięcia, a następnie poniżej niego zepnij worek kieszeni.
15. Zszyj przód oraz worek kieszeni, ale tylko na dole. Bok zostanie zszyty w kolejnym kroku.
16. Przyszyj teraz część boczną tyłu. Szew łączący przód z tyłem zamknie także worek kieszeni z boku.
Kieszeń z wypustką jest gotowa. Uszycie pozostałych elementów żakietu nie powinno już sprawić żadnych kłopotów. Jeśli masz pytania, zapraszam do ich zadania w komentarzu. Z chęcią pomogę w rozwianiu wątpliwości.
4 komentarze
Kobiecymkrokiemprzezzycie
Kasiu, chylę czoła za tak dokładną i fachową instrukcję :-). Sama na to bym nie wpadła. Nie pozostaje mi nic innego by w razie potrzeby uszycia kieszeni z wypustką, zajrzeć ponownie do Ciebie :-), pozdrawiam ciepło.
Szyciownik
Cześć,
Wow! Ta instrukcja jest naprawdę niesamowita. Widać ile pracy w nią włożyłaś. Zawsze się boję takich kieszeni – jeśli kiedyś się odważę na uszycie marynarki, to na pewno z tej instrukcji skorzystam!
Pozdrawiam
Kasia
AgnieszkaM
Ojej, nie dość, że trudna kieszeń, to jeszcze ten róg. Podziwiam. Myślę, żeby uszyć jakąś bluzę z takimi skośnymi kieszeniami. Naszywane to nie jest to. Nie wiem, co tam w Burdzie pisali, ale znajoma krawcowa mi kiedyś mówiła, że taką wypustkę nie kroi się wg nitki prostej, tylko pod kątem takim jak wlot kieszeni. pozdrawiam ciepło
AgaM
Magda
A ja już myślałam, że zapomniałaś o tym tutorialu(to ja o niego pytałam na facebooku). Cieszę się, że jednak powstał, bo ta kieszeń jest naprawdę bardzo ładna. Niby zwykła kieszeń z wypustką, a jednak inna. Dziękuję za ten pięknie przygotowany tutorial!